Δημοτικές και Περιφερειακές Εκλογές 2014

αδεπΣτη δημοσιότητα δόθηκαν από το συνδυασμό «Ανοιχτός Δήμος – Ενεργοί Πολίτες” του Μανώλη Μάκαρη, που κατέλαβε τη δεύτερη θέση στις δημοτικές εκλογές στην Καλαμάτα, οι σταυροί προτίμησης των υποψηφίων δημοτικών συμβούλων.

Από το συνδυασμό Μάκαρη εκλέγονται 8 δημοτικοί σύμβουλοι:
1. Μάκαρης Μανώλης (επικεφαλής)
2. Φαββατάς Δημήτριος (Θουρία)
3. Σταματόπουλος Ευστάθιος (Καλαμάτα)
4. Μπεχράκης Σταμάτης (Καλαμάτα)
5. Βεργινάδη Μαρία (Καλαμάτα)
6. Θεοφιλόπουλος Ιωάννης (Καλαμάτα)
7. Γεωργακίλας Κωνσταντίνος (Καλαμάτα)
8. Αλούπης Παναγιώτης (Καλαμάτα)
Ακολουθούν αναλυτικά οι σταυροί προτίμησης ανά Δημοτική Ενότητα:
ΑΡΙΟΣ
Μαθιός Νικόλαος287
Σακκάς Γεώργιος269
Ξύδη-Λεκαδίτη Βασιλική255
ΑΡΦΑΡΩΝ
Αργυράκης Γεώργιος587
Μπελόγιαννης Παναγιώτης417
Μπαρούνη Αικατερίνη344
ΘΟΥΡΙΑΣ
Φαββατάς Δημήτριος1062
Φρόνιμου Μαρία226
Πολιτάκης Νικόλαος155
ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ
Σταματόπουλος Ευστάθιος894
Μπεχράκης Σταμάτης723
Βεργινάδη Μαρία689
Θεοφιλόπουλος Ιωάννης492
Γεωργακίλας Κωνσταντίνος 423
Αλούπης Παναγιώτης416
Κάτσος Αντώνιος407
Κουρκουτάς Γεώργιος392
Γκούζος Νικόλαος383
Κουτίβας Μιχαήλ380
Κάτσος Παναγιώτης365
Μουργής Σπυρίδων346
Βελλής Λεωνίδας315
Αλεξόπουλος Ιωάννης314
Λαντζούνη Μαρίνα312
Φάσσου Γεωργία302
Πολυχρονόπουλος Αναστάσιος291
Δημέα Πολυξένη (Πωλίνα)283
Βασιλάκης Χρήστος282
Γκόνης Κωνσταντίνος277
Μπουκέα Καλλιόπη (Κέλλυ)273
Λαγωνικάκου Ναυσικά266
Μητσέας Στυλιανός (Στέλιος)260
Κουτίβα Ευαγγελία253
Βλάχου-Οικονομέα Δήμητρα251
Πετρόπουλος Παναγιώτης245
Βάκκα Γραμματική (Κέλλυ)236
Σμυρλής Γεώργιος233
Γιαννόπουλος Γεώργιος227
Ηλιόπουλος Αθανάσιος217
Θεοδωρόπουλος Κυριάκος216
Σακκάς Ιωάννης213
Αναγνωστόπουλος Κυριάκος208
Βασιλόπουλος Γεώργιος204
Μάλαμα Χριστίνα198
Πλαγιανός Δημήτριος190
Κανελλοπούλου Αναστασία189
Ψυχογιάννης-Ψυρογιάννης Γεώργιος184
Ξεπαπαδέα-Τενέντε Μαρία183
Αλεξίου Κωνσταντίνος176
Καλφακάκος Ηλίας163
Σγάντζος Μάρκος157
Κανέλης Γεώργιος149
Λυμπεροπούλου Ουρανία (Ράνια)148
Καραμπίνης Αθανάσιος141
Παναγιωτόπουλος Παναγιώτης139
Τσινόρεμας Γεώργιος131
Δαφνά Βασιλική130
Σέρπανου Γεωργία (Γιούλα)125
Ηλίας Στυλιανός (Στέλιος)113
Πλατανιά-Μαστοράκη Κωνσταντία (Ντίνα)113
Παναγιωτόπουλος Ηλίας112
Τσίχλη Κυριακούλα (Κυριακή)112
Γεωργόπουλος Παναγιώτης95
Τρουπάκης Βασίλειος84
Διακουμέας Παναγιώτης79
Τσέλιος Στέφανος56
Μητρόπουλος Κωνσταντίνος53
Σκαφιδάς Αλέξανδρος51

Αναλυτικά τα τελικά αποτελέσματα των Περιφερειακών εκλογών ανά Περιφερειακή Ενότητα.

20/05/2014

Τε­λεί­ω­σε η κα­τα­μέ­τρη­ση των ψη­φο­δελ­τί­ων για της πε­ρι­φε­ρεια­κές ε­κλο­γές σε ό­λες της πε­ρι­φε­ρεια­κές ε­νό­τη­τες ό­λων των ε­κλο­γι­κών τμη­μά­των.

Σύμ­φω­να με την κα­τα­μέ­τρη­ση οι συν­δυα­σμοί λαμ­βά­νουν:

Πέτρος Τατούλη ΝΕΑ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

43,17%  157.672

Εκλ. Περιφέρεια

Ποσοστό

Ψήφοι

Αργολίδος

41,17

25.230

Αρκαδίας

56,77

36.362

Κορινθίας

35,75

31.742

Λακωνίας

52,88

28.185

Μεσσηνίας

36,96

36.153

 

Οδυσσεύς-Νίκος – ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ ΠΡΩΤΑ

15,72%  57.417

Εκλ. Περιφέρεια

Ποσοστό

Ψήφοι

Αργολίδος

15,91

9.752

Αρκαδίας

15,83

10.142

Κορινθίας

14,89

13.223

Λακωνίας

13,05

6.957

Μεσσηνίας

17,73

17.343

 

Δέδες Γεώργιος – ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΙΑΚΗ  ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ- ΠΡΑΞΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

15,38%      56.181

Εκλ. Περιφέρεια

Ποσοστό

Ψήφοι

Αργολίδος

17,29

10.593

Αρκαδίας

5,54

3.551

Κορινθίας

29,07

25.810

Λακωνίας

6,99

3.724

Μεσσηνίας

12,78

12.503

 

Δολτσινιάδης Δημήτριος – ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΥΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ

9,01%        32.894

Εκλ. Περιφέρεια

Ποσοστό

Ψήφοι

Αργολίδος

7,32

4.487

Αρκαδίας

6,67

4.274

Κορινθίας

8,38

7.438

Λακωνίας

13,03

6.944

Μεσσηνίας

9,97

9.751

Γόντικας Νικόλαος – ΛΑΪΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ  

6,49%        23.696

Εκλ. Περιφέρεια

Ποσοστό

Ψήφοι

Αργολίδος

6,06

3.713

Αρκαδίας

6,82

4.370

Κορινθίας

4,59

4.074

Λακωνίας

5,43

2.894

Μεσσηνίας

8,84

8.645

 

Μανώλης Ιωάννης – ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΙΑΚΗ ΕΝΩΣΗ     

5,15%   18.797

Εκλ. Περιφέρεια

Ποσοστό

Ψήφοι

Αργολίδος

7,30

4.475

Αρκαδίας

4,12

2.640

Κορινθίας

2,67

2.367

Λακωνίας

4,50

2.397

Μεσσηνίας

7,07

6.918

Κάτσαρης Παναγιώτης – ΑΝΤΑΡΣΙΑ ΣΤΟ ΜΩΡΙΑ  

2,92%   10.653

Εκλ. Περιφέρεια

Ποσοστό

Ψήφοι

Αργολίδος

3,05

1.866

Αρκαδίας

2,52

1.611

Κορινθίας

2,52

2.242

Λακωνίας

1,98

1.054

Μεσσηνίας

3,97

3.880

Λυμπεροπούλου Δήμητρα – ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ           

2,18%   7.946

Εκλ. Περιφέρεια

Ποσοστό

Ψήφοι

Αργολίδος

1,90

1.164

Αρκαδίας

1,72

1.103

Κορινθίας

2,14

1.901

Λακωνίας

2,15

1.146

Μεσσηνίας

2,69

2.632


Παλιές «καραβάνες» του συνδυασμού Νίκα δεν εκλέγονται στο νέο Δ.Σ.

Σάββατο, 17 Μάιος 2014 00:00

 

ΟΙ ΣΤΑΥΡΟΙ ΟΛΩΝ
Έξω από το νέο Δημοτικό Συμβούλιο Καλαμάτας φαίνεται ότι μένουν πρόσωπα με αλλεπάλληλες θητείες, από την παράταξη του Παναγιώτη Νίκα. Δεν εκλέγονται επίσης οι εκ μεταγραφής από το ΠΑΣΟΚ υποψήφιοι. Πάντως την καθαρή πρωτιά κερδίζει η Μαρία Οικονομάκου, ενώ εντυπωσιακή συγκομιδή σταυρών έχει κάνει ο γιατρός…

…Παναγιώτης Γιαννόπουλος, που έρχεται δεύτερος ενώ ήταν για πρώτη φορά υποψήφιος.
Ενδιαφέρον έχει το γεγονός ότι τους περισσότερους σταυρούς έχουν πάρει αρκετοί νέοι σε ηλικία υποψήφιοι δημοτικοί σύμβουλοι, που υπηρετούν σήμερα στο Δημοτικό Συμβούλιο.
Δεν εκλέγεται ο Κώστας Αθανασόπουλος, ο δημοτικός σύμβουλος που έπαιξε καθοριστικό ρόλο για να απορροφηθούν οι αναταράξεις όταν επελέγη από τη Ντόρα Μπακογιάννη ο Παναγιώτης Νίκας ως υποψήφιος δήμαρχος, πριν τρεις τετραετίες. Δεν εκλέγονται ακόμη ο Ανδρέας Γουρδέας, ο Τάκης Βασιλόπουλος, ο Παναγιώτης Τσιμόγιαννης, ο προερχόμενος από την Περιφέρεια Νίκος Μπαρούνης, οι προερχόμενοι από το ΠΑΣΟΚ Κώστας Ανδρεάκος, Βασίλης Δικαιουλάκος, Αναστάσιος Μπούρας.
Σημειώνεται πάντως ότι τα αποτελέσματα της σταυροδοσίας δεν είναι τα επίσημα, συγκεντρώθηκαν από το συνδυασμό του Παναγιώτη Νίκα, με ιδιαίτερη επιμέλεια όμως.
Στο Δημοτικό Συμβούλιο εκλέγονται οι πρώτοι 22 από τον κατάλογο που ακολουθεί, συν ένας από τη Δημοτική Ενότητα Θουρίας, ένας από τη Δημοτική Ενότητα Αρφαρών και ένας από τη Δημοτική Ενότητα Άριος:

1. ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΟΥ ΜΑΡΙΑ ΤΟΥ ΗΛΙΑ 1867

2. ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΥ 1726

3. ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ 1686

4. ΝΤΙΝΤΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 1209

5. ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 1205

6. ΠΟΛΙΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ 1167

7. ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ 1085

8. ΜΠΟΥΖΙΑΝΗΣ ΠΑΥΛΟΣ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 1057

9. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ 1006

10. ΒΕΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 982

11. ΒΓΕΝΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (ΧΑΡΗΣ) ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 970

12. ΜΠΑΣΑΚΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 958

13. ΚΑΡΒΕΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ 943

14. ΚΟΥΤΙΒΑΣ ΗΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 929

15. ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 874

16. ΚΑΡΑΤΖΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ 860

17. ΚΑΜΒΥΣΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ 839

18. ΜΠΟΥΧΑΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ 828

19. ΜΠΑΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 826

20. ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ ΣΑΡΑΝΤΟΣ ΤΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ 812

21. ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ 802

22. ΓΥΦΤΕΑΣ ΗΛΙΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 799

 

23. ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΤΑΚΗΣ) ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 748

24. ΔΟΥΖΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ 703

25. ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ 654

26. ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΝΑ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 651

27. ΓΟΥΡΔΕΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ 626

28. ΝΙΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΟΥ ΠΕΤΡΟΥ 621

29. ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ 576

30. ΑΝΔΡΕΑΚΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΙΟΥ 551

31. ΔΡΟΥΓΑΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 543

32. ΤΣΩΛΗΣ ΠΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΗΛΙΑ 529

33. ΤΣΙΜΟΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ 528

34. ΓΚΙΖΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗ 521

35. ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ 518

36. ΜΠΑΡΟΥΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 504

37. ΤΣΑΟΥΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 501

38. ΣΟΥΜΠΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 491

39. ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 480

40. ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΤΙΝΑ (ΚΑΙΤΗ) ΣΥΖ. ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ 472

41. ΔΙΚΑΙΟΥΛΑΚΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΤΟΥ ΗΛΙΑ 416

42. ΜΑΥΡΕΑ ΑΣΤΡΙΝΗ-ΣΟΦΙΑ (ΑΣΤΡΗ) ΤΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΥ 403

43. ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 402

44. ΚΟΥΛΗ ΠΑΝΑΓΟΥΛΑ (ΠΟΛΑ) ΣΥΖ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ 395

45. ΤΣΑΟΥΣΗ-ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗ ΕΛΕΝΗ ΣΥΖΥΓΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 395

46. ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ 341

47. ΜΑΛΑΜΑ-ΤΑΤΣΗ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΣΥΖ. ΧΡΗΣΤΟΥ 337

48. ΜΟΥΣΤΡΟΥΧΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΑ (ΣΟΥΛΑ) ΣΥΖ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ 317

49. ΦΕΡΕΤΖΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ 290

50. ΓΕΝΝΑΤΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΥ ΠΕΤΡΟΥ 287

51. ΜΠΑΖΙΓΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ 286

52. ΝΙΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ 256

53. ΜΠΟΥΡΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 250

54. ΚΟΝΤΑΞΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ (ΕΥΗ) ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ 238

55. ΚΑΤΣΑ ΦΩΤΟΥΛΑ (ΦΩΤΕΙΝΗ) ΤΟΥ ΜΙΧΑΗΛ 203

56. ΣΑΜΙΤΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 196

57. ΑΘΑΝΑΣΟΥΛΙΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 178

58. ΒΡΥΩΝΗΣ ΠΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΑΛΕΞΙΟΥ 164

59. ΝΤΑΒΟΥΤΙΑΝ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΑ 159

60. ΓΑΛΕΑ-ΛΑΓΩΝΙΚΑΚΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 141

61. ΦΡΑΓΚΙΣΚΑΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ 138

62. ΚΑΡΑΜΠΑΤΣΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ 114

63. ΣΤΡΟΥΜΠΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ 72

64. ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΠΕΤΡΟΣ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 58

 

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΘΟΥΡΙΑΣ

ΛΙΑΠΑ ΧΡΥΣΗ (ΧΡΥΣΑ) ΤΟΥ ΦΩΤΙΟΥ 1514 (εκλέγεται)

ΑΝΑΖΙΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 1448

ΛΥΓΙΖΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ 915

 

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΡΦΑΡΩΝ

ΜΠΕΛΟΓΙΑΝΝΗ-ΘΕΟΔΩΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (ΝΑΤΑΣΑ) 1496 (εκλέγεται)

ΜΩΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΝΤΙΝΟΣ) ΤΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 1271

 

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΡΙΟΣ

ΦΑΒΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ 1153 (εκλέγεται)

ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (ΜΠΑΜΠΗΣ) ΤΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΥ 860

 

ΚΑΤΣΙΜΑΓΚΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΚΛΕΟΥΣ 280

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Κοινωνικό,Πολιτικό,Αυτοδιοικητικό